تبلیغات
MehrDaru.mihanblog.com - Aloe vera
 
MehrDaru.mihanblog.com
 
 
یکشنبه 7 آذر 1389 :: نویسنده : فاطمه غلامی
شناسایی و معرفی گیاه صبر

گیاه صبر یا شاخ بزی با نام علمی Aloe  ( از خانواده  LILIACEAE )  یکی از گونه های بسیار مهم می باشد که در نواحی خشک  می روید. گیاه صبر بومی افریقا ، جزایر SOCOTRA  اقیانوس هند و سواحل جنوبی کشورمان است که دارای گونه های متنوعی  (در حدود 400 گونه) می باشد در صورتیکه تا کنون بیش از چند گونه دارویی و زینتی از این گیاهان در ایران دیده نشده است. معمولا در بازار تجارت به غیر از ﮋل گیاه ، عصاره آن نیز به علت مصارف مهمی که در صنعت و به خصوص تهیه داروهای گیاهی دارد خواستار زیادی پیدا کرده است.کاربرد دارویی

از گیاه صبر(Aloe ) به شکلهای مختلف (ﮋل و عصاره تازه و غلیظ شده، پودر عصاره و ﮋل ، مایع ﮋلاتینی استخراجی از برگ) در تهیه داروهای گیاهی ، مواد آرایشی و در صنعت استفاده می گردد. همچنین با بررسیهای انجام شده  توسط محققان مفید بودن گونه هایی از گیاه صبر مانند:  A. vera – A. Littoralis – A. jacksonii – A. saponaria – A. microdonata – A. Ferox  در درمان بیماریهای مختلف تایید گردیده است. ﮋل  و یا عصاره گیاه که در تولید فرآورده های مختلف دارویی به کار می رود به عنوان مسهل ، ضد عفونی کننده معده ،تقویت کننده دستگاه گوارش ،تهیه پماد سوختگی (به دلیل خاصیت باز سازی سلولهای از دست رفته بدن در زمان سوختگی) جهت بیماریهای غیر کلیوی، برطرف کننده سوزش قلب ، رفع سوختگی در اثر آفتاب زدگی، برطرف کردن کرمک ، و از جهت آرایشی، بهداشتی در تهیه کرمهای نرم کننده ،  خمیر ریش ، شامپو، صابون ، و غیره همچنین در دامپزشکی نیز مصرف دارد. شیرابه ی گیاه صبر یا چادروا (Aloe vera) حاوی آنتراکینون گلیکوزیدها بوده و از مسهل های رسمی در اکثر فارماکوپه ها به شمار می رود. همچنین پماد تهیه شده از شیرابه آن به عنوان ضد سوختگی بخصوص در اثر تشعشعات بکار می رود.

ﮋل  و عصاره گیاه صبربه علت وجود ترکیبات آنتراکینونی ، یک داروی مسهلی قوی به حساب می آید و در درمان سردردهای کهنه و احتقان دماغی و ریوی نیز مصرف می شود. محقق معروف دکتر لوین نیز معتقد است که مقدار مصرف زیاد پودر صبر (8گرم) سبب مرگ فرد مصرف کننده می شود. در صورتیکه مصرف مقدار کم آن مفید  و دارای اثر دیر کننده( باعث بند آمدن شدید اعضای بطنی  مخصوصا در روده بزرگ می شود) است. البته تاثیر آن پس از چند ساعت با کمی دل درد و دل پیچه همراه است فرد برای جلوگیری از پیچش و ناراحتی روده ، باید مخلوطی از صبر زرد را با عصاره شیرین بیان مصرف کند، زیرا این عمل موجب کم شدن انقباضهای روده می شود . بعلاوه این گیاه در مورد بسیاری از آلرﮋی ها اثر فوق العاده ای دارد که با اسپری کردن یا مالش دادن پماد آن بهبود کامل حاصل خواهد شد . باید توجه داشت که مصرف آن در زمان بارداری و افرادی که بواسیر دارند مضر است .

مقدمه

گیاه صبر یا شاخ بزی با نام علمی Aloe  ( از خانواده  LILIACEAE )  یکی از گونه های بسیار مهم می باشد که در نواحی خشک  می روید. گیاه صبر بومی افریقا ، جزایر SOCOTRA  اقیانوس هند و سواحل جنوبی کشورمان است که دارای گونه های متنوعی  (در حدود 400 گونه) می باشد در صورتیکه تا کنون بیش از چند گونه دارویی و زینتی از این گیاهان در ایران دیده نشده است. معمولا در بازار تجارت به غیر از ﮋل گیاه ، عصاره آن نیز به علت مصارف مهمی که در صنعت و به خصوص تهیه داروهای گیاهی دارد خواستار زیادی پیدا کرده است.

تاریخچه

گیاه صبراززمانهای بسیار قدیم برای درمان بسیاری ازامراض به کارمی رفته است. درنوشته های کهن مصری آمده است که در 1500 سال قبل از میلاد  از صبر جهت رفع عفونتها ناراحتیهای پوستی و به عنوان مسهل استفاده می کردند. می گویند اسکندر که برای التیام زخمهای سربازانش  به شدت به چنین گیاهی احتیاج داشت  دستور داد به جزیره ای در نزدیکی سومالی حمله کنند و پس از فتح آن گیاه را بدست آورند و طوری عمل کند که وجود و اثر این گیاه از دشمنان مخفی بماند. همچنین در زمانهای بسیار قدیم در افریقا نیز از ﮋل بعضی از گونه های این گیاه جهت آلوده کردن طعمه برای کشتن حیوانات استفاده می کردند. اعراب پس از فتح اسپانیا در قرن ششم این گیاه را از آنجا به آسیا آوردند و از این مسیر به هند وارد شد. در مکتب آیورودا به علت خواص دارویی مهمی که این گیاه جهت درمان بیماریهای پوست و انگلهای روده ای و ناراحتیهای عادت ماهیانه داشت مورد استفاده حکمای آن مکتب قرار میگرفت. کارشناسان چینی هم در زمینه استفاده دارویی از این گیاه توصیه هایی کرده اند. پزشکان پیشرو قرن نوزدهم از ﮋل این گیاه برای معالجه زخم  سوختگی و بواسیر استفاده  می کردند و در حال حاضر نیز روشهای گذشته در برخی نقاط متداول است. برای اولین بار در سال 1935 در یک مجله پزشکی امریکایی گزارشی با این محتوا منتشر گردید؛ بانویی که دراثر اشعه ایکس در بدنش سوختگی ایجاد شده بود با استفاده از عصاره صبر درمان گردید و پس از مدت کوتاهی محل سوختگی به کلی بهبود یافت.


کاربرد دارویی

از گیاه صبر(Aloe ) به شکلهای مختلف (ﮋل و عصاره تازه و غلیظ شده، پودر عصاره و ﮋل ، مایع ﮋلاتینی استخراجی از برگ) در تهیه داروهای گیاهی ، مواد آرایشی و در صنعت استفاده می گردد. همچنین با بررسیهای انجام شده  توسط محققان مفید بودن گونه هایی از گیاه صبر مانند:  A. vera – A. Littoralis – A. jacksonii – A. saponaria – A. microdonata – A. Ferox  در درمان بیماریهای مختلف تایید گردیده است. ﮋل  و یا عصاره گیاه که در تولید فرآورده های مختلف دارویی به کار می رود به عنوان مسهل ، ضد عفونی کننده معده ،تقویت کننده دستگاه گوارش ،تهیه پماد سوختگی (به دلیل خاصیت باز سازی سلولهای از دست رفته بدن در زمان سوختگی) جهت بیماریهای غیر کلیوی، برطرف کننده سوزش قلب ، رفع سوختگی در اثر آفتاب زدگی، برطرف کردن کرمک ، و از جهت آرایشی، بهداشتی در تهیه کرمهای نرم کننده ،  خمیر ریش ، شامپو، صابون ، و غیره همچنین در دامپزشکی نیز مصرف دارد. شیرابه ی گیاه صبر یا چادروا (Aloe vera) حاوی آنتراکینون گلیکوزیدها بوده و از مسهل های رسمی در اکثر فارماکوپه ها به شمار می رود. همچنین پماد تهیه شده از شیرابه آن به عنوان ضد سوختگی بخصوص در اثر تشعشعات بکار می رود. ﮋل  و عصاره گیاه صبربه علت وجود ترکیبات آنتراکینونی ، یک داروی مسهلی قوی به حساب می آید و در درمان سردردهای کهنه و احتقان دماغی و ریوی نیز مصرف می شود. محقق معروف دکتر لوین نیز معتقد است که مقدار مصرف زیاد پودر صبر (8گرم) سبب مرگ فرد مصرف کننده می شود. در صورتیکه مصرف مقدار ک

کم آن مفید  و دارای اثر دیر کننده( باعث بند آمدن شدید اعضای بطنی  مخصوصا در روده بزرگ می شود) است. البته تاثیر آن پس از چند ساعت با کمی دل درد و دل پیچه همراه است فرد برای جلوگیری از پیچش و ناراحتی روده ، باید مخلوطی از صبر زرد را با عصاره شیرین بیان مصرف کند، زیرا این عمل موجب کم شدن انقباضهای روده می شود . بعلاوه این گیاه در مورد بسیاری از آلرﮋی ها اثر فوق العاده ای دارد که با اسپری کردن یا مالش دادن پماد آن بهبود کامل حاصل خواهد شد . باید توجه داشت که مصرف آن در زمان بارداری و افرادی که بواسیر دارند مضر است . تاثیر ضد کرمی داروی گیاه قابل توجه است و نباید مداوای کودکان تجویز شود همچنین جهت رفع حبسی خون و به جریان انداختن آن به قسمت های پایین بدن کار می رود مخلوط  ﮋل گیاه با شراب برای سیاه کردن مو و رفع شپشک و تقویت مو بکار می رود . عصاره صبر در عمل اثر دارویی "پیلوکارپین" ، "ارکولین"،و "آستیل کولین" را که بر روی قوس روده و رحم خرگوش یا قلب قورباغه مورد آزمایش قرار گرفته بطور قابل توجه ای کاهش و یا کاملا از بین می برد . یکی از مهمترین داروهای سنتی در کشور سومالی از گونه صبر بنام  A. Microdonta  تهیه می گردد که از آن در درمان یرقان و امراض پوستی استفاده می کنند . جهت در مان یرقان مقدار 25 گرم شیره برگ را با یک لیتر آب مخلوط کرده و برای مدت 24 ساعت به حال خود باقی می گذارند پس از آن هر روز صبح و شب نصف استکان از آن را برای مدت 15 روز استفاده می کنند . جهت درمان امراض پوستی شیره برگ را در محل آسیب دیده خوب می مالند تا بهبود یابد . این اثرات در ارتباط با حضور باربالوئین در گیاه است که این دو ترکیب بنام های میکرودونتین A  و میکرودوتین B  از مشتقات آلویین است.  معمولا یکی از انواع حبهای صبر را با عسل و صابون و مربای گل سرخ تهیه می کنند .

کاربرد صبر در دامپزشکی

در دامپزشکی بعضی از دارو ها برای از بین بردن دردهای حاصله از تخمیرات توسط میکروبها در حیوانات توصیه شده اند و می توان اتر ، کلروفرم ، کلرال  و تریاک را نام برد و همچنین استفاده از بعضی دارو ها جهت رفع سوء هاضمه در حیوان که اثرات جانبی زیادی دارند را می توان بیان داشت . بطور مثال استفاده از داروهای مسهلی ترکیبی ، تاثیرات ضد ترشحی دارند و انقباض های روده را بر خلاف گیاه صبر ( به دلیل وجود ترکیبهای آنتراکینونی) از بین می برند که به علت ضعیف شدن اعضای گوارش حرکت مواد محتوی معده به خوبی انجام نمی گیرد و توقف مواد باعث تخمیرات دوباره می گردد ، در صورتی که با تجویز صبر به جای داروهای ترکیبی مسهلی تحرکات در معده و عمل ترشحی آن مانع از تخمیر شده و محتویات معده را از حالت سفتی آن در آورده و بطرف روده ها می راند . در ضمن باید توجه کرد که مقدار مصرفی صبر به صورت های مختلف به عنوان مسهل بر حسب نوع حیوان متفاوت است به طور مثال مقدار مصرف پودر برای گاو 100 گرم ، اسب 60 گرم ، گوسفند 15 گرم و سگ 10 گرم تعیین گردیده است باید توجه داشت که این مقادیر با تجویز پزشک صورت گیرد . صبر در آب حل شده و مقدار بسیار کم و رقیق آن را برای مسهل بکار می برند همچنین در قدیم صبر زرد را در الکل حل می کردند و بنام تنتور آلوئس در زخم بندی ها بکار می برند.

ی برند.

طریقه تکثیر

طریقه تکثیر و پرورش گیاه صبر بسیار آسان است. معمولا تکثیر گیاه از طریق بذر، قلمه ، پیوند

وکشت مجدد  پاجوشهای گیاه صورت می گیرد.

.

منابع:

1-شناخت گیاه صبر و ترکیبهای دارویی و شیمیایی آن/ محمد باقر رضایی،کامکار جایمند،ولی اله مظفریان

2-خاک وپیدایش و رده بندی/دکتر محمد بای بوردی

3-فرهنگ نامهای گیاهان ایران/ولی اله مظفریان

4-فرهنگ گیاهان ایران/احمد ماه وان

5-پرورش ونگهداری و تکثیر گیاهان آپارتمانی/دکتر محمد صانعی شریعت پناهی ودکتر محمدمهدی فیاض

6-خاکشناسی کاربردی/دکتر منوچهر زرین کفش

7-گیاهان دارویی/ دکتر علی زرگری

9-فلور رنگی ایران/ احمد قهرماننوع مطلب : Aloe vera، 
برچسب ها : گیاه صبر، Aloe vera، LILIACEAE، SOCOTRA، کاربرد دارویی، عصاره و ﮋل، کاربرد صبر در دامپزشکی، کشت مجدد،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:44 ق.ظ
This is a good tip especially to those new to the blogosphere.
Short but very precise info… Thank you for sharing this one.
A must read post!
شنبه 14 مرداد 1396 04:10 ب.ظ
Saved as a favorite, I love your website!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


forget about future, and live each day according to the teaching, confident that god love Created its.
آینده را فراموش کن و هر روز را بر اساس آموخته هایت و با اطمینان به این که خداوند آفریده هایش را دوست دارد زندگی کن.

مدیر وبلاگ : فاطمه غلامی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


دریافت کد جملات شریعتی

تصاویر زیباسازی نایت اسکین